ПРОЕКТ BG05SFPR001-3.001-0001 „МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ”, финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз
Линк към фейсбук страницата на проект „Модернизиране на ПОО“
https://www.facebook.com/profile.php?id=61555871161321
Основната цел на проекта е да подпомогне адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и да подкрепи развитието на уменията за професиите на настоящето и бъдещето.
Специфичните цели са:
- Модернизиране на професионалното образование и обучение (ПОО) спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и други институции;
- Повишаване на уменията и компетентностите на педагогическите специалисти по професионална подготовка и на учениците в системата на професионалното образование и обучение в партньорство с бизнеса;
- Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение;
- Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище.
Процедурата е насочена към модернизиране на професионалното образование и обучение, с цел подготовка на квалифицирана и устойчива работна сила, подготвена за предизвикателствата, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
Бенефициент: Министерство на образованието и наука
Период на изпълнение: от 25.05.2023 г. до 31.12.2027 г.
В Професионална гимназия – гр. Бяла по проект BG05SFPR001-3-001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ за учебната 2024/2025 година са планирани следните дейности:
Дейност 6. Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС.
- Описание на дейността
В рамките на дейността се проведе специализирано обучение за повишаване на квалификацията на учителите/преподавателите по професионална подготовка, за които се присъждат квалификационни кредити. Включени са в изпълнението на дейностите по проекта задължително преминава през обучение по Дейност 6.
Квалификационното обучение е на Тема „Разширени възможности за интерактивно учене с Mozaik – иновативна дигитална образователна платформа “ – 2 квалификационни кредита на педагогически специалисти се проведе от „АТЕОН” ЕООД, в периода 29.11-01.12.2024г в град Елена..Целта на обучението е повишаване на дигиталните умения за създаване и използване на съвременни цифрови технологии, вкл. умения за интерактивни техники за преподаване и други умения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Дейността се изпълни при спазване на изискванията на Наредба № 15 от 2019 за статута, професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
- Целеви групи – учители/преподаватели по професионална подготовка – Общият брой на обучаваните педагогически специалисти е 7 / седем / обучаеми . Продължителността на обучението е 32 (тридесет и два) академични часа, от които16 в присъствена форма и 16 в неприсъствена форма на обучение.
Всеки учител/преподавател ще получи удостоверение.
Дейност 8. Професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда.
Дейността е насочена към учениците навършили 16 год., на които ще бъде предоставена възможността за участие/провеждане на допълнителни практики в реална среда. Практиката се провежда при обучаващия работодател и надгражда знанията, практическите умения и компетентности по изучаваната професия.
Дейност 9. Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.
Организиране на информационни кампании, включващи събития тип информационни срещи, дни на професионалното образование и обучение, дни на отворените врати, вкл. за кариерно и професионално ориентиране, събития за демонстриране на професионалните умения в училищата, включени в проекта.
В Професионална гимназия кампаниите бяха съобразени с графика за план-приема, за да привлекат възможно най-много ученици за включване в обучение по новите учебни програми и модернизираното ПОО. Посещение по населени места от Екипите, отразени в присъствени списъци и посрещане в училище по изготвен и утвърден график от директора. Бяха изготвени и раздадени удостоверения за участие в дейности по професионално развитие. В реализирането на дейността са привлечени 32 ученици по две професионални направления и включени в обучение по новите учебни програми.
Професионална гимназия- град Бяла изготви и разпространи информационни материали/диплянки, брошури ,видеоклип/ за професиите, по които предоставят обучения, партньорствата с фирмите, постиженията на учениците. Чрез различните форми на осъществяване на дейността, се акцентира укрепването на връзката „ученик – училище – родител – работодател“:
Бяха проведени информационни дейности за кариерно и професионално ориентиране с участието на представители на бизнеса, социалните партньори, работодатели и РУ „А.Кънчев“ град Русе. Беше проведена среща с представители от Агенция по заетостта – град Бяла. Участие взеха учениците от XI и XII клас, с цел информирането им за бъдеща реализация на пазара на труда. Бяха изготвени и раздадени удостоверения за участие в дейности по кариерно развитие. Реализацията на дейността е изразена с постъпили ученици във висши училища и сключени договори с работодатели на местния бизнес.
На 21.11. (Ден на християнското семейство) в Професионална гимназия – гр. Бяла се проведе събитие, на което ученици от специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки“ почерпиха своите съученици, учители и служители с приготвени от тях специалитети – тутманик, баница със сирене, тиквеник, баница с локум, милинки и печена тиква.